Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋 i pochodzi z bidula

sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋 i pochodzi z bidula

Data: 2013-07-15 13:13:53
Autor: Tuskobus
sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋 i pochodzi z bidula
i Polak!

Mariusz 艢witalski - ojciec chrzestny polskiego handlu

Eks-przest臋pca, przedsi臋biorca, tw贸rca Biedronki, 呕abki, Elektromisu, najwi臋kszej polskiej sieci hurtowni Eurocash, dzia艂acz pi艂karski, mistrz Polski w polo i wsp贸艂za艂o偶yciel tygodnika "Nie". Ostatnio inwestuje w sie膰 galerii handlowych Czerwona torebka. Oto portfolio Mariusza 艢witalskiego.
Powiedzie膰, 偶e jego 偶ycie to spe艂nienie na polskiej ziemi american dream to nie powiedzie膰 nic. Nie zaczyna艂 od pucybuta, ale od osieroconego w wieku dw贸ch lat dziecka, kt贸re do 18. roku 偶ycia mieszka艂 w r贸偶nych domach dziecka. Po podstaw贸wce poszed艂 do zawod贸wki, szkol膮c si臋 na hydraulika. By艂a to jedyna szko艂a jak膮 sko艅czy艂.

Zamiast naprawia膰 rury wola艂 jednak wybija膰 okna. Jako 21-latek zosta艂 skazany na 3,5 roku wi臋zienia za w艂amania. Po wyj艣ciu na wolno艣膰 z kolegami z bidula zacz膮艂 handlowa膰 na pozna艅skich targowiskach kasetami video. Ale pierwszy milion zarobi艂 na komputerach. Je艣li kto艣 pod koniec lat 80. mia艂 w domu komputer ZX Spectrum, to najprawdopodobniej jego egzemplarz sprowadzi艂 do Polski w艂a艣nie Mariusz 艢witalski.

Opr贸cz komputer贸w pod szyldem za艂o偶onej w 1987 firmy Elektromis oraz jej sp贸艂ek-c贸rek handlowa艂 alkoholem, papierosami i 偶ywno艣ci膮. Korzystaj膮c z luk w prawie na sprowadzaniu tych towar贸w zarobi艂 fortun臋 - w 1990 roku zaj膮艂 20. miejsce na li艣cie najbogatszych Polak贸w w pierwszej edycji rankingu tygodnika "Wprost"

W tym czasie obroty jego firmy przekroczy艂y miliard z艂otych. Legenda g艂osi, 偶e biznes rozwija艂 si臋 tak szybko, 偶e zabrak艂o miejsca w magazynach. 艢witalski na kilka dni wynaj膮艂 wi臋c stadion Lecha Pozna艅 i na murawie wystawi艂 skrzynki z alkoholem.

Czy to prawda trudno stwierdzi膰. Biznesmen od ponad 20 lat nie rozmawia z dziennikarzami, bo ci jeszcze w latach 80. opisali rzekome przekr臋ty przy powstawaniu jego interes贸w. W 1994 roku Elektromisem zainteresowa艂a si臋 ju偶 nie IV w艂adza, ale prokuratura. Sp贸艂ka zosta艂a oskar偶ona o oszustwa podatkowe i wy艂udzenie ze Skarbu Pa艅stwa wielomiliardowych sum (na 贸wczesne pieni膮dze). Proces sko艅czy艂 si臋 po o艣miu latach. Zarz膮dzaj膮cych firm膮 skazano na kary kilku lat wi臋zienia (dla cz臋艣ci os贸b w zawieszeniu) oraz grzywny.

艢witalski jednak na 艂awie oskar偶onych w tej sprawie nigdy nie zasiad艂. Przed s膮dem wyst臋powa艂 jako 艣wiadek, bo zgodnie z dokumentami w Elektromisie by艂 tylko... szefem stra偶y po偶arnej. Mimo to biznesmena sta膰 by艂o na za艂o偶enie banku Posnania (upad艂 w 1995 roku), radia RMI (lokalna rozg艂o艣nia z Poznania, przej臋ta w 2007 roku przez Eurozet), kilku lokalnych gazet oraz og贸lnopolskiego "Tygodnika Miliarder". W tej ostatniej gazecie w licznych konkursach wygra膰 mo偶na by艂o np. nowego malucha. Podobno da艂 te偶 pieni膮dze Jerzemu Urbanowi na za艂o偶enie tygodnika "NIE".

艢witalski chyba wierzy艂, 偶e zarobi na mediach, bo aby podpromowa膰 gazet臋, swoj膮 dru偶yn臋 pi艂karsk膮 Sok贸艂 Pniewy przemianowa艂 na "Tygodnik Miliarder" Pniewy. Klub z ma艂ej miejscowo艣ci dzi臋ki pieni膮dzom biznesmena awansowa艂 do ekstraklasy, gdzie dwa sezony pod rz膮d zaj膮艂 10. pozycj臋. W sk艂adzie byli m.in. p贸藕niejsi reprezentanci Polski Tomasz Rz膮sa, Krzysztof Nowak czy Nigeryjczyk Norman Mapeza, kt贸ry p贸藕niej gra艂 w Galatasaray Stambu艂.

W 1993 roku olbrzymi膮 ju偶 sie膰 hurtowni Elektromis 艢witalski przekszta艂ci艂 w Eurocash i skupi艂 si臋 nie na elektronice, ale 偶ywno艣ci. W dwa lata p贸藕niej sprzeda艂 firm臋 Portugalczykom z Jeronimo Martins. Za uzyskane z transakcji pieni膮dze zacz膮艂 budowa膰 sie膰 sklep贸w Biedronka - pierwsze w Polsce dyskonty. Eksperci przyznaj膮, 偶e pomys艂 biznesowy 艢witalskiego wyprzedza艂 ruchy rywali.

Gdy zagraniczne sieci stawia艂y u nas supermarkety i hipermarkety z kolorowymi p贸艂kami, on zauwa偶y艂, 偶e Polak贸w na takie pomys艂y nie sta膰. Du偶o efektywniejsze b臋dzie wystawienie w du偶ym sklepie samoobs艂ugowym zwyk艂ych palet z towarem. W trzy lata 艢witalski mia艂 ju偶 ponad 220 sklep贸w. Wtedy po raz kolejny zdecydowa艂 si臋 sprzeda膰 biznes firmie Jeronimo Martins.

- Trudno stwierdzi膰 czy Biedronka by艂a jego najwi臋kszym sukcesem czy najwi臋ksz膮 pora偶k膮. Gdyby jej nie sprzeda艂, zapewne by艂by dzi艣 miliarderem, ale nie w z艂otych tylko w euro - m贸wi Wirtualnej Polsce jeden z ekspert贸w handlu detalicznego.

艢witalski po sprzeda偶y dyskont贸w nie poszed艂 na emerytur臋. Za艂o偶y艂 firm臋 Kuchnia Polska, kt贸ra skupi艂a takie marki jak Stovit czy Elmilk. Od handlu te偶 nie uciek艂. Zacz膮艂 tworzy膰 now膮 sie膰 handlow膮, kt贸r膮 nazwa艂 呕abka. Ma艂e sklepy mia艂y by膰 alternatyw膮 dla supermarket贸w, zazwyczaj wtedy jeszcze le偶膮cych z dala od osiedli mieszkaniowych. 艢witalski do 2000 roku otworzy艂 w ca艂ym kraju ponad 400 plac贸wek. Gdy zacz臋艂o brakowa膰 mu kapita艂u na dalszy rozw贸j, do sp贸艂ki do艂膮czy艂 fundusz inwestycyjny AIG.

W 2005 roku prasa zacz臋艂a pisa膰 o problemach ajent贸w 呕abki. Sklepy dzia艂aj膮 w do艣膰 skomplikowanej strukturze. Nieruchomo艣ci nale偶膮 do sp贸艂ki 呕abka Polska, ale poszczeg贸lnymi plac贸wkami zarz膮dzaj膮 osoby prywatne. Cz臋sto byli to w艂a艣ciciele sklep贸w, kt贸rzy sprzedali lokal, zmienili logo i podpisali kontrakt ajencki z 呕abk膮.

Umowy dawa艂y niemal w艂adz臋 absolutn膮 sieci handlowej. Cz臋艣膰 ajent贸w skar偶y艂a si臋, 偶e co innego m贸wiono na szkoleniu, a co innego p贸藕niej podpisali. Problemem by艂y na przyk艂ad weksle in blanco, z kt贸rych 呕abka mog艂a skorzysta膰, gdy sklepikarz chcia艂 zrezygnowa膰 z biznesu.

艢witalski kolejny raz postanowi艂 znale藕膰 kupca na trzeci膮 ju偶 w swoim 偶yciu sie膰 handlow膮. Jego partner biznesowy fundusz AIG znalaz艂 inny fundusz - czesk膮 Pent臋, kt贸ra znana by艂 dotychczas g艂贸wnie z inwestowania w bukmacherk臋. Za sie膰 呕abka w 2007 roku zap艂aci艂a 0,5 mld z艂.

Podobnie jak w przypadku Biedronki, gdy 艢witalski zostawi艂 sie膰, ta jeszcze dynamiczniej zacz臋艂a rosn膮膰. Przed kilkoma dniami otworzono 3000. sklep, a firma wci膮gu najbli偶szego p贸艂tora roku chce przebi膰 granic臋 4000 plac贸wek.

Po sprzeda偶y 呕abki, 艢witalski za艂o偶y艂 dwa zamkni臋te fundusze inwestycyjne: 艢witalski&Synowie FIZ oraz Sowiniec FIZ, kt贸re dzia艂aj膮 na rynku nieruchomo艣ci. Koncentruj膮 si臋 na poszukiwaniu dzia艂ek, na kt贸rych mo偶na p贸藕niej postawi膰 supermarket lub dyskont. Podobno wi臋kszo艣膰 tych grunt贸w przejmuje Biedronka, a sam 艢witalski w ramach franczyzy prowadzi ok. 20 dyskont贸w.

Poza tym od 2009 roku biznesmen kolejny raz wprowadza nieznany dot膮d w Polsce format handlowy. Przez kilka lat szuka艂 lokalizacji dla ma艂ych pasa偶y, w kt贸rych sprzedawa膰 mogliby obok siebie lokalni przedsi臋biorcy i du偶e sieci handlowe. Pierwsz膮 Czerwon膮 Torebk臋 otworzy艂 w 2011 roku.

- Obecnie na terenie kraju dzia艂alno艣膰 handlow膮 prowadzi 59 pasa偶y Czerwona Torebka. Sze艣膰 obiekt贸w znajduje si臋 w budowie. Sp贸艂ka rozpatruje kolejnych kilkadziesi膮t lokalizacji pod k膮tem ekspansji sieci - informuje Lidia M膮czy艅ska z biura prasowego firmy.

Docelowo 艢witalski chce mie膰 a偶 4500 pasa偶y. Poza tym skupuje te偶 mniejsze sieci handlowe, chce przej膮膰 sklepy spo偶ywczo-monopolowe Ma艂pka Express. A na pocz膮tku maja podpisano dokumenty w sprawie przej臋cia za 51 mln z艂 sklepu internetowego Merlin.pl. 艢witalski w pasa偶ach Czerwonej Torebki chce otworzy膰 ksi臋garnie pod mark膮 jednej z najwa偶niejszych polskich marek e-commerce.

Co za艂o偶yciel Elektromisu, Biedronki czy 呕abki robi w wolnym czasie? Pod Poznaniem postawi艂 wielk膮 stadnin臋 koni. Zacz膮艂 gra膰 te偶 w polo i to z sukcesami. W zesz艂ym roku razem z synami zosta艂 mistrzem Polski. Do stadniny Sowiniec zaprasza znanych i lubianych. Przed paru laty "Newsweek" informowa艂, 偶e go艣ci艂 tam z prelekcj膮 Lech Wa艂臋sa. Za wyst膮pienie mia艂 dosta膰 100 tys. z艂. Pieni膮dze w got贸wce podobno zosta艂y wr臋czone by艂emu prezydentowi w reklam贸wce zaraz po tym, jak sko艅czy艂 m贸wi膰.

Mariusza 艢witalskiego, kt贸ry zaczyna艂 od domu dziecka, sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋, zbudowa艂 najbardziej rozpoznawalne polskie marki handlowe sta膰 na wydanie takich pieni臋dzy. W rankingu 100 najbogatszy Polak贸w tygodnika "Wprost" zajmuje 21. miejsce z maj膮tkiem si臋gaj膮cym 1,3 mld z艂.

http://finanse.wp.pl/kat,104124,title,Mariusz-Switalski-ojciec-chrzestny-polskiego-handlu,wid,15810553,wiadomosc.html?ticaid=110f2d&_ticrsn=3

Jestem ciekaw, czy tak jak te SBeckie kreatury od Kwa艣niewskiego, te偶 rejestruje swoje firmy w tzw. rajach podatkowych?

Data: 2013-07-15 14:34:57
Autor: LeonKame
sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋 i pochodz i z bidula
Balcerowicz sko艅czy艂 wy偶sz膮 szko艂e i rozjeba艂 gospodarke a miliony os贸b wys艂al na emigracje wielki polski ekonomqrwa mista.

Data: 2013-07-15 15:14:04
Autor: Tuskobus
sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋 i pochodz i z bidula
W dniu 2013-07-15 14:34, LeonKame pisze:
Balcerowicz sko艅czy艂 wy偶sz膮 szko艂e i rozjeba艂 gospodarke a miliony os贸b
wys艂al na emigracje wielki polski ekonomqrwa mista.



Syjonista, wys艂any przez Jaruzelskiego do USA na szkolenie....

Data: 2013-07-15 15:36:42
Autor: dante
sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋 i pochodz i z bidula
Dnia Mon, 15 Jul 2013 15:14:04 +0200, Tuskobus napisa艂(a):

W dniu 2013-07-15 14:34, LeonKame pisze:
Balcerowicz sko艅czy艂 wy偶sz膮 szko艂e i rozjeba艂 gospodarke a miliony os贸b
wys艂al na emigracje wielki polski ekonomqrwa mista.



Syjonista, wys艂any przez Jaruzelskiego do USA na szkolenie....

Tzw. "pokolenie '84": Balcerowicz, Belka, ... wys艂ani przez komuch贸w na szkolenia.

sko艅czy艂 tylko zawod贸wk臋 i pochodzi z bidula

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona