Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Putinizm.

Putinizm.

Data: 2014-03-02 02:27:28
Autor: stevep
Putinizm.
# MADRYT – Niedawne sukcesy dyplomatyczne Rosji w Syrii i Iranie, ktĂłre  zbiegĹ‚y siÄ™ w czasie z seriÄ… potknięć w polityce zagranicznej Baracka  Obamy, przydaĹ‚y WĹ‚adimirowi Putinowi wigoru w dÄ…ĹĽeniach do promowania  Rosji jako kraju zdolnego zakwestionować wyjÄ…tkowość Ameryki i zachodni  uniwersalizm. W jego ostatnim przemĂłwieniu na forum rosyjskiego  Zgromadzenia Federalnego sĹ‚ychać byĹ‚o jednak bardziej nutÄ™ prezydenckiego  gniewu wobec marginalizacji geopolitycznej Rosji niĹĽ zagrzewajÄ…cy do boju  okrzyk wschodzÄ…cego imperium.
Skomentuj
2 godziny temu
  W sytuacji gdy Ameryka jest wyczerpana bezowocnymi wojnami na Bliskim  Wschodzie, a Europa kolejny raz koncentruje siÄ™ na wĹ‚asnych problemach,  usiĹ‚ujÄ…c pokonać trawiÄ…cy jÄ… kryzys, argumenty na rzecz wielowÄ…tkowej  dyskusji sÄ… dziĹ› bardziej przekonujÄ…ce niĹĽ kiedykolwiek od czasu zimnej  wojny. Nie zmienia to jednak faktu, ĹĽe potÄ™ga Rosji sĹ‚abnie. A jej triumfy  dyplomatyczne sÄ… zaledwie taktycznymi osiÄ…gniÄ™ciami, ktĂłre nie prowadzÄ… do  wyĹ‚onienia strategicznego gracza zdolnego zmienić zasady gry na scenie  ogĂłlnoĹ›wiatowej.

  JeĹ›li, jak mĂłwiĹ‚ Lenin, komunizm to byĹ‚a „wĹ‚adza radziecka plus  elektryfikacja caĹ‚ego kraju”, putinizm moĹĽna w analogicznej sentencji  sprowadzić do broni jÄ…drowej i wydobycia ropy. ZachĂłd zachowuje  jednoznacznÄ… przewagÄ™ we wszystkich pozostaĹ‚ych sferach – rosyjski niĹĽ  demograficzny, przestarzaĹ‚e siĹ‚y zbrojne, jednowymiarowa gospodarka, sĹ‚aba  wydajność i utrzymujÄ…ce siÄ™ niepokoje wewnÄ™trzne przyćmiewajÄ… wyzwania, z  jakimi mierzÄ… siÄ™ Stany Zjednoczone i Europa.

  Ostatnie przemĂłwienie Putina peĹ‚ne byĹ‚o odniesieĹ„ do sĹ‚aboĹ›ci Rosji, a  konkretnie do „napięć etnicznych”, „wstrzÄ…sanych ciÄ…gĹ‚ymi skandalami  korupcyjnymi” wĹ‚adz samorzÄ…dowych, niekompetentnej administracji, wypĹ‚ywu  kapitaĹ‚u drogÄ… „zagranicznej dziaĹ‚alnoĹ›ci” gospodarczej oraz braku  zdolnoĹ›ci wypracowania „przeĹ‚omowych rozwiÄ…zaĹ„ technologicznych”. Trudno  byĹ‚oby ktĂłrÄ…kolwiek z tych przypadĹ‚oĹ›ci nazwać atrybutem siĹ‚y dominujÄ…cej  w zglobalizowanym Ĺ›wiecie. Czy to siÄ™ komuĹ› podoba, czy nie, mĂłwienie o  konkurowaniu Rosji z Zachodem jest jedynie wyrazem nostalgii albo  pozbawionÄ… sensu retorykÄ….

  Dla WĹ‚adimira Putina porozumienie osiÄ…gniÄ™te w 1945 roku na konferencji  jaĹ‚taĹ„skiej wciÄ…ĹĽ obowiÄ…zuje. Wyznaczone w nim granice wpĹ‚ywĂłw Kremla  przesunęły siÄ™ na wschĂłd, docierajÄ…c w zasadzie do granic dawnego ZwiÄ…zku  Radzieckiego. Ale choć prezydentowi Putinowi udaĹ‚o siÄ™ odwieść GruzjÄ™ od  wstÄ…pienia do NATO, to jego Euroazjatycka WspĂłlnota Gospodarcza (EaWG)  jest tylko sĹ‚abÄ… replikÄ… Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG),  skupiajÄ…cej niegdyĹ› wszystkie kraje bloku wschodniego oraz kilka innych  paĹ„stw socjalistycznych. TakĹĽe Organizacja UkĹ‚adu o BezpieczeĹ„stwie  Zbiorowym – dziaĹ‚ajÄ…cy pod przewodnictwem Rosji euroazjatycki ukĹ‚ad  zbiorowego bezpieczeĹ„stwa – nie ma szans, by zyskać pozycjÄ™, jakÄ… miaĹ‚  dawny UkĹ‚ad Warszawski.

  Co wiÄ™cej, mimo ĹĽe Putin wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem  skutecznie torpedowali dotÄ…d stowarzyszenie Ukrainy z UniÄ… EuropejskÄ…, nie  bÄ™dÄ… prawdopodobnie w stanie blokować go duĹĽo dĹ‚uĹĽej. Mimo hojnych  putinowskich prezentĂłw w postaci potężnej pomocy finansowej i taniego gazu  Ukraina przypuszczalnie nie wstÄ…pi do rzÄ…dzonej przez RosjÄ™ EaWG, bÄ™dÄ…cej  raczej narzÄ™dziem utrzymywania dawnych republik radzieckich w sferze  wpĹ‚ywĂłw Rosji niĹĽ platformÄ… promowania wymiany handlowej.

  Ale najpowaĹĽniejszym zagroĹĽeniem dla globalnego statusu Rosji jest stan  jej arsenaĹ‚u nuklearnego, ktĂłry wkrĂłtce stanie siÄ™ przestarzaĹ‚y. WĹ‚adimir  Putin nie zdoĹ‚aĹ‚ odpowiedzieć na rozwijanie przez AmerykÄ™ „bĹ‚yskawicznego  globalnego uderzenia”, w konfrontacji z ktĂłrym rosyjski system  odstraszania nuklearnego byĹ‚by bez znaczenia – posiadajÄ…c Ăłw system, USA  mogĹ‚yby uderzyć broniÄ… konwencjonalnÄ… w dowolny cel na Ĺ›wiecie w ciÄ…gu  godziny. Rosja nie jest juĹĽ w stanie konkurować z zachodniÄ… technologiÄ… i  obecnymi moĹĽliwoĹ›ciami Zachodu na poziomie rĂłwnym zdolnoĹ›ci ZwiÄ…zku  Radzieckiego w chwili jego upadku pod naporem wyĹ›cigu zbrojeĹ„ ze Stanami  Zjednoczonymi.

  PrzemawiajÄ…c na forum Zgromadzenia Federalnego, Putin zaprezentowaĹ‚ siÄ™  jako obroĹ„ca wartoĹ›ci konserwatywnych, przeciwstawianych „tolerancji”,  czyli temu, co „bezpĹ‚ciowe i bezpotomne” (eufemizm na okreĹ›lenie praw  gejĂłw), a takĹĽe jako orÄ™downik moralnoĹ›ci i tradycyjnych wartoĹ›ci  rodzinnych. Rosja moĹĽe nie być juĹĽ supermocarstwem, ale, wedĹ‚ug Putina,  reprezentuje wyĹĽszÄ… moralnie cywilizacjÄ™, ktĂłra wydaje bitwÄ™  amerykaĹ„skiemu lekkoduchostwu w polityce zagranicznej, zĹ‚oĹ›liwym praktykom  gospodarczym i deprawacji moralnej.

  Putinowskie postulaty moralne tonÄ… jednak w powodzi sprzecznoĹ›ci nie do  rozwikĹ‚ania. „Wiele narodĂłw”, ostrzegaĹ‚ rosyjski prezydent, „dokonuje dziĹ›  rewizji swych wartoĹ›ci moralnych i norm etycznych, kosztem tradycji i  odrÄ™bnoĹ›ci kulturowej”.

  Tymczasem Rosja to kalejdoskop grup narodowoĹ›ciowych i kultur, ktĂłrych  wysiĹ‚ki na rzecz ugruntowania wĹ‚asnej toĹĽsamoĹ›ci zostaĹ‚y w tym samym  przemĂłwieniu okreĹ›lone jako zachowania kryminalne.

  Co wiÄ™cej, zachodnie wartoĹ›ci odrzucane przez Putina w imiÄ™ rosyjskiego  nacjonalizmu (i antyamerykanizmu) popiera wielu Rosjan. Opisywanie przez  prezydenta Rosji w kategoriach sĹ‚owianofilskich czy teĹĽ w duchu wspĂłlnoty  euroazjatyckiej jest nie tyle samookreĹ›leniem kulturowym, ile wyrazem jego  dÄ…ĹĽenia do wypracowania sojuszu z Chinami i innymi wschodzÄ…cymi  gospodarkami. Sojuszu, ktĂłry dawaĹ‚by Rosji szansÄ™ przeciwstawienia siÄ™  globalnej dominacji Ameryki.

  Putin nie moĹĽe jednak oczekiwać, ĹĽe Chiny poprÄ… jego aspiracje. PaĹ„stwo  Ĺšrodka mogĹ‚o opowiadać siÄ™ wespół z RosjÄ… przeciwko „interwencjom  humanitarnym” Zachodu w wewnÄ™trzne konflikty innych krajĂłw. Ale teraz nie  przyjmie zimnowojennego zaĹ‚oĹĽenia, ĹĽe bliskość ideologiczna stwarza dobrÄ…  podstawÄ™ dla sojuszy militarnych. UjmujÄ…c rzecz krĂłtko: Chiny nie majÄ…  interesu w wywracaniu do gĂłry nogami miÄ™dzynarodowego systemu, na ktĂłrym  tak wiele skorzystaĹ‚y.

  Ambicje Putina nie sÄ… niczym nowym. Przeciwnie – stanowiÄ… kontynuacjÄ™  odwiecznego dÄ…ĹĽenia Rosji do zajÄ™cia pozycji wielkiego mocarstwa. Ale  autorytarne nastawienie i niezdarna dyplomacja to nie najlepszy przepis na  sukces w XXI wieku. #
Ze strony:
http://skroc.pl/cd55e

--
stevep
-- -- -
UĹĽywam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Data: 2014-03-01 18:12:32
Autor: stchebel
Putinizm.
W dniu niedziela, 2 marca 2014 02:27:28 UTC+1 użytkownik stevep napisał:
# MADRYT - Niedawne sukcesy dyplomatyczne Rosji w Syrii i Iranie, które  zbiegły się w czasie z seri± potknięć w polityce zagranicznej Baracka  Obamy, przydały Władimirowi Putinowi wigoru w d±żeniach do promowania  Rosji jako kraju zdolnego zakwestionować wyj±tkowo¶ć Ameryki i zachodni  uniwersalizm. W jego ostatnim przemówieniu na forum rosyjskiego  Zgromadzenia Federalnego słychać było jednak bardziej nutę prezydenckiego  gniewu wobec marginalizacji geopolitycznej Rosji niż zagrzewaj±cy do boju  okrzyk wschodz±cego imperium.

Skomentuj

2 godziny temu

  W sytuacji gdy Ameryka jest wyczerpana bezowocnymi wojnami na Bliskim  Wschodzie, a Europa kolejny raz koncentruje się na własnych problemach,  usiłuj±c pokonać trawi±cy j± kryzys, argumenty na rzecz wielow±tkowej  dyskusji s± dzi¶ bardziej przekonuj±ce niż kiedykolwiek od czasu zimnej  wojny. Nie zmienia to jednak faktu, że potęga Rosji słabnie. A jej triumfy  dyplomatyczne s± zaledwie taktycznymi osi±gnięciami, które nie prowadz± do  wyłonienia strategicznego gracza zdolnego zmienić zasady gry na scenie  ogólno¶wiatowej.



  Je¶li, jak mówił Lenin, komunizm to była "władza radziecka plus  elektryfikacja całego kraju", putinizm można w analogicznej sentencji  sprowadzić do broni j±drowej i wydobycia ropy. Zachód zachowuje  jednoznaczn± przewagę we wszystkich pozostałych sferach - rosyjski niż  demograficzny, przestarzałe siły zbrojne, jednowymiarowa gospodarka, słaba  wydajno¶ć i utrzymuj±ce się niepokoje wewnętrzne przyćmiewaj± wyzwania, z  jakimi mierz± się Stany Zjednoczone i Europa.



  Ostatnie przemówienie Putina pełne było odniesień do słabo¶ci Rosji, a  konkretnie do "napięć etnicznych", "wstrz±sanych ci±głymi skandalami  korupcyjnymi" władz samorz±dowych, niekompetentnej administracji, wypływu  kapitału drog± "zagranicznej działalno¶ci" gospodarczej oraz braku  zdolno¶ci wypracowania "przełomowych rozwi±zań technologicznych". Trudno  byłoby któr±kolwiek z tych przypadło¶ci nazwać atrybutem siły dominuj±cej  w zglobalizowanym ¶wiecie. Czy to się komu¶ podoba, czy nie, mówienie o  konkurowaniu Rosji z Zachodem jest jedynie wyrazem nostalgii albo  pozbawion± sensu retoryk±.



  Dla Władimira Putina porozumienie osi±gnięte w 1945 roku na konferencji  jałtańskiej wci±ż obowi±zuje. Wyznaczone w nim granice wpływów Kremla  przesunęły się na wschód, docieraj±c w zasadzie do granic dawnego Zwi±zku  Radzieckiego. Ale choć prezydentowi Putinowi udało się odwie¶ć Gruzję od  wst±pienia do NATO, to jego Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (EaWG)  jest tylko słab± replik± Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG),  skupiaj±cej niegdy¶ wszystkie kraje bloku wschodniego oraz kilka innych  państw socjalistycznych. Także Organizacja Układu o Bezpieczeństwie  Zbiorowym - działaj±cy pod przewodnictwem Rosji euroazjatycki układ  zbiorowego bezpieczeństwa - nie ma szans, by zyskać pozycję, jak± miał  dawny Układ Warszawski.



  Co więcej, mimo że Putin wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem  skutecznie torpedowali dot±d stowarzyszenie Ukrainy z Uni± Europejsk±, nie  będ± prawdopodobnie w stanie blokować go dużo dłużej. Mimo hojnych  putinowskich prezentów w postaci potężnej pomocy finansowej i taniego gazu  Ukraina przypuszczalnie nie wst±pi do rz±dzonej przez Rosję EaWG, będ±cej  raczej narzędziem utrzymywania dawnych republik radzieckich w sferze  wpływów Rosji niż platform± promowania wymiany handlowej.



  Ale najpoważniejszym zagrożeniem dla globalnego statusu Rosji jest stan  jej arsenału nuklearnego, który wkrótce stanie się przestarzały.. Władimir  Putin nie zdołał odpowiedzieć na rozwijanie przez Amerykę "błyskawicznego  globalnego uderzenia", w konfrontacji z którym rosyjski system  odstraszania nuklearnego byłby bez znaczenia - posiadaj±c ów system, USA  mogłyby uderzyć broni± konwencjonaln± w dowolny cel na ¶wiecie w ci±gu  godziny. Rosja nie jest już w stanie konkurować z zachodni± technologi± i  obecnymi możliwo¶ciami Zachodu na poziomie równym zdolno¶ci Zwi±zku  Radzieckiego w chwili jego upadku pod naporem wy¶cigu zbrojeń ze Stanami  Zjednoczonymi.



  Przemawiaj±c na forum Zgromadzenia Federalnego, Putin zaprezentował się  jako obrońca warto¶ci konserwatywnych, przeciwstawianych "tolerancji",  czyli temu, co "bezpłciowe i bezpotomne" (eufemizm na okre¶lenie praw  gejów), a także jako orędownik moralno¶ci i tradycyjnych warto¶ci  rodzinnych. Rosja może nie być już supermocarstwem, ale, według Putina,  reprezentuje wyższ± moralnie cywilizację, która wydaje bitwę  amerykańskiemu lekkoduchostwu w polityce zagranicznej, zło¶liwym praktykom  gospodarczym i deprawacji moralnej.



  Putinowskie postulaty moralne ton± jednak w powodzi sprzeczno¶ci nie do  rozwikłania. "Wiele narodów", ostrzegał rosyjski prezydent, "dokonuje dzi¶  rewizji swych warto¶ci moralnych i norm etycznych, kosztem tradycji i  odrębno¶ci kulturowej".



  Tymczasem Rosja to kalejdoskop grup narodowo¶ciowych i kultur, których  wysiłki na rzecz ugruntowania własnej tożsamo¶ci zostały w tym samym  przemówieniu okre¶lone jako zachowania kryminalne.



  Co więcej, zachodnie warto¶ci odrzucane przez Putina w imię rosyjskiego  nacjonalizmu (i antyamerykanizmu) popiera wielu Rosjan. Opisywanie przez  prezydenta Rosji w kategoriach słowianofilskich czy też w duchu wspólnoty  euroazjatyckiej jest nie tyle samookre¶leniem kulturowym, ile wyrazem jego  d±żenia do wypracowania sojuszu z Chinami i innymi wschodz±cymi  gospodarkami. Sojuszu, który dawałby Rosji szansę przeciwstawienia się  globalnej dominacji Ameryki.



  Putin nie może jednak oczekiwać, że Chiny popr± jego aspiracje. Państwo  ¦rodka mogło opowiadać się wespół z Rosj± przeciwko "interwencjom  humanitarnym" Zachodu w wewnętrzne konflikty innych krajów. Ale teraz nie  przyjmie zimnowojennego założenia, że blisko¶ć ideologiczna stwarza dobr±  podstawę dla sojuszy militarnych. Ujmuj±c rzecz krótko: Chiny nie maj±  interesu w wywracaniu do góry nogami międzynarodowego systemu, na którym  tak wiele skorzystały.



  Ambicje Putina nie s± niczym nowym. Przeciwnie - stanowi± kontynuację  odwiecznego d±żenia Rosji do zajęcia pozycji wielkiego mocarstwa. Ale  autorytarne nastawienie i niezdarna dyplomacja to nie najlepszy przepis na  sukces w XXI wieku. #

Ze strony:

http://skroc.pl/cd55e



--
=====================
No dobra, Ludziska maj± Interneta, tutaj jest grupa dyskusyjna, czasem a nawet czę¶ciej pyskusyjna. I Gitara!!  Tymczasem co wyczyniasz?  stevp=U2=Towarzysz Piszczyk, gazetkę ¶cienn± se tu robicie. Ino sranie w banie raz to od ultranarodowców, raz od pełowców .. Wojna na artykuły pisane przez analfabetów..

Data: 2014-03-02 14:49:32
Autor: stevep
Putinizm.
W dniu .03.2014 o 03:12 <stchebel@gmail.com> pisze:



No dobra, Ludziska maj± Interneta, tutaj jest grupa dyskusyjna, czasem a  nawet czę¶ciej pyskusyjna. I Gitara!!  Tymczasem co wyczyniasz?   stevp=U2=Towarzysz Piszczyk, gazetkę ¶cienn± se tu robicie. Ino sranie w  banie raz to od ultranarodowców, raz od pełowców .. Wojna na artykuły  pisane przez analfabetów..

Pisane to chyba nie, ale niezrozumienie tre¶ci przez analfabetów do¶ć  częste.

--
stevep
-- -- -
Używam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Putinizm.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona