Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polska Polityka Wschodnia

Polska Polityka Wschodnia

Data: 2014-09-29 22:49:51
Autor: boukun
Polska Polityka Wschodnia
Największy potencjał oraz przyszłość obecnie należy to inicjatywy krajów grupy BRICS. To wyjątkowo cenna inicjatywa i niewątpliwie jedynie możliwa alternatywa - dla krajów takich jak Polska.

Jestem przekonany, że w ostatnich miesiącach, wielu myślących Polaków- zadaje sobie pytanie:
Czy Polska ma jakąkolwiek własną, sensowną politykę wschodnią i czy ma w ogóle, jakąkolwiek własną, niezależną politykę zagraniczną - zgodnie z Polską Racją Stanu?

Na świecie, wokół NAS dzieje się bardzo wiele. Można mieć różne opinie i interpretacje wydarzeń, ale jedno jest pewne: Żyjemy w czasach przełomowych, w czasach wojny o nowy porządek świata. Minęły czasy pokoju i spokoju. Zewsząd zagrażają nam konflikty, które zawsze rozpoczynają się kampanią propagandową i szybko przekształcają się w wojny: o pieniądz, o surowce - wpływy, o ideologię, religię, nawet sposób życia. Nie każdy konflikt ma charakter militarny ale nasz Świat jest coraz bardziej skłócony i zróżnicowany - jak chyba nigdy dotąd w historii.

Wszystko jest rezultatem globalnej wojny o NWO. Zanikają, chyba bezpowrotnie wszelkie wartości humanitarne a w ich miejsce rozpowszechniane są idee zła, egoizmu. Cały ten globalny przekręt odbywa się w imię demokracji, wolności, swobód obywatelskich i "Wolnego Rynku". Tak jakby w tej nowej rzeczywistości, wszyscy - wszystkich próbowali wykorzystać, oszukać, zmanipulować.

Szczególnie jest to wyraziste tych w krajach cywilizacji łacińskiej, które w wyniku niekorzystnych układów geopolitycznych - od zawsze, znajdowały się w epicentrum konfliktów mocarstwowych.

W krajach takich jak Polska, która od zarania państwowości, geopolitycznie znajduje się pomiędzy wpływami imperializmów germańskiego i rosyjskiego - (szczególnie od czasów wielowiekowej a ostatecznie przegranej wojny - o kontrolę nad Słowiańszczyzną i krajami Europy Środkowej).

Niemiecka racja stanu, zawsze wiązała się z ekspansją na wschód - budową Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Niemcy próbowały zrobić to militarnie, obecnie zaś dążą do ekonomicznej kolonizacji  Europy, poprzez sterowaną wyprzedaż i prywatyzację majątku "krajów w potrzebie". (Polska i kraje byłego bloku "Demoludu" - są najlepszym przykładem takiej polityki - wspieranej przez Państwo, Bundestag i Banki kolejnej Rzeszy).

USA próbują osiągnąć dominację geopolityczną i militarną, opartą na własnej potędze gospodarczej oraz petrodolara. Wykorzystują nowoczesne technologie militarne, informatyczne, własną ideologię oraz potencjał i zasoby wielu innych krajów do budowy imperium, kontrolującego świat za pomocą  totalnej inwigilacji i pieniądza. Za pieniądzem stoi technologia, zawodowa armia, wywiad i bazy.

Rosja chce niewątpliwie utrzymać wpływy i kontrolę nad państwami byłego ZSRR a na tej bazie, (mając także olbrzymie zaplecze surowców), odbudować swoją potęgę na arenie międzynarodowej. Sojusznikiem Rosji są często przychylne władze byłych republik. Inne aktywa to: w miarę jednolity naród, który łączy historia, tradycje, religia i narodowa duma -pragnienie odbudowy Wielkiej Rosji.

Każde imperium walczące o dominacje globalną, ma oczywiście swoje problemy, każde też próbuje stworzyć właściwe sobie, sprzyjające sojusze polityczne, wojskowe, gospodarcze. Dlatego przecież stworzono ONZ; NATO/UE; MFW/BŚ; RWPG/UW. Jednych już nie ma, inne powoli dogorywają. W użyciu są też oficjalne narzędzia powszechnej inwigilacji - dla globalnej kontroli społeczeństw.

Największy potencjał oraz przyszłość obecnie należy to inicjatywy krajów grupy BRICS: (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Płd Afryka), który próbuje połączyć gospodarczo i militarnie interesy państw spoza orbity wpływów USA, UE i MFW i Banku Światowego. To wyjątkowo cenna inicjatywa i niewątpliwie jedynie możliwa alternatywa - dla krajów takich jak Polska.

Wracając na rodzime podwórko, w najbliższym czasie, władze RP (czyli nasze elity polityczne), muszą zdecydować czy partnerem budowy przyszłości Polski będą Niemcy/UE czy też Rosja - i ewentualnie kraje grupy BRICS. Czy MY Polacy wsiądziemy do pociągu, który może pojechać tylko w jedną stronę. Albo na Zachód albo poprzez Wschód - na resztę świata.

Być może, zanim podejmiemy takie decyzje, warto byłoby zrobić bilans "historyczny" stosunków Polsko-Niemieckich oraz Polsko-Rosyjskich. Ta analiza i odpowiedź na pytanie: Co tak naprawdę dały nam Niemcy a co Rosja w historii - ułatwiłaby wybór partnerów naszej przyszłości.

Polityka, jak wiadomo, to sztuka robienia interesów w imię Racji Stanu kraju, którego jesteśmy przedstawicielem i który reprezentujemy.

Nie można też kreować przyszłości, jeżeli przeszłość całkowicie ogranicza możliwość rozwoju oraz współpracy. Historii nigdy nie wolno zapominać ale w sensie własnej Racji Stanu należy uczyć się na błędach, wyciągać właściwe, pragmatyczne wnioski - dla dobra i przyszłości państwa.

Dla tego dobra najważniejsze są TERAZ i JUTRO.

W ciągu ostatnich stuleci, w Polsce nasilają się coraz bardziej - sentymenty antyrosyjskie. Zdaniem ekspertów, stosunki między Polską a Rosją, zaczęły się pogarszać w XVII wieku, w czasie powstań ukraińskich, które w dużej mierze miały podłoże religijne. Szczególnie w okresie dynastii Wazów, kiedy Rzeczpospolita "na siłę" próbowała wprowadzić katolicyzm w miejsce prawosławia. Polskim władcom zabrakło wizji i tolerancji. Dlatego ten konflikt, o charakterze religijnym - musiała wygrać Rosja, którą wspólna wiara połączyła, w efekcie końcowym - z Ukrainą. I tak przegrała Polska.

Sentymenty antyrosyjskie (ze zrozumiałych względów) nasiliły się w okresie rozbiorów. Analizując jednak obiektywnie stan Rzeczpospolitej w końcu XVIII wieku, trzeba powiedzieć, że z punktu widzenia interesów Rosji - rozbiory Rzeczpospolitej były historyczną okazją oraz koniecznością.
Gdyby Rosja tego nie zrobiła - kontrola nad naszym krajem przeszłaby w stronę Germanów/Prus.

Sentymenty antyrosyjskie utrwaliły się w okresie romantyzmu, który przecież tworzył się głównie na kresach, wschodzie Polski. Pozytywizm był czasem względnego zrozumienia i pojednania, ale wkrótce potem przyszły: Rewolucja Październikowa, Stalin, ZSRR, Katyń, PRL - które wydaje się całkowicie i na wieki zniszczyły możliwość poprawnych stosunków Polsko -Rosyjskich.
Jedynym właściwie politykiem, ostatnich 250 lat, który próbował (bez większego powodzenia), przekonać Polaków do zmiany ich stosunku do Rosji - był Dmowski i jego Narodowa Demokracja.

Po IIWŚ, umysły oraz antyrosyjskie uczucia Polaków, kształtowane były w dużej mierze, poprzez emigrację; Radio Wolna Europa oraz Paryską Kulturę - Jerzego Giedroycia. Wszyscy politycy PRL - PZPR, byli a-priori określani jako poplecznicy i sługusy Kremla. W większości - tak zresztą było.

I tak też zostało i jest w dzisiejszym społeczeństwie polskim, w którym sentymenty antyrosyjskie są już ugruntowane i widoczne. Wszystkie partie i elity polityczne, są wrogo wobec Rosji nastawione.

A przecież Prusy, były w zasadzie głównym inicjatorem rozbiorów Rzeczpospolitej. To Niemcy, od właściwie czasu ich zjednoczenia - byli zawsze wrogiem Polski. Ich "Drang nacht Osten", ich absolutne poczucie wyższości (rasowej i kulturowej), wyprodukowało Bismarcka, Hitlera i innych. Wydarzenia IIWŚ, totalne zniszczenie Polski, były w zasadniczej mierze wytworem - i produktem niemieckiego imperializmu narodowego, który nadal przecież funkcjonuje, żyje -nawet jeżeli dzieje się to w ramach obecnej struktury Unii Europejskiej. Oczywiście nie tak i niewiele się o tym mówi.

Analizując bieżące wydarzenia, należy też postawić i potem całkowicie obiektywnie spróbować odpowiedzieć na następujące - bardzo ważne pytania:

1. Czy i dlaczego Rosja jest imperium zła? (Tak jak piszą polskie i światowe media).
2. Czy i dlaczego Rosja jest wrogiem Polski?
3. Czy Niemcy są krajem przyjaznym i dobrym?
4. Czy Niemcy są, byli albo kiedykolwiek będą - prawdziwym przyjacielem Polski?
4. Jaka jest przyszłość Polski -
    - w sojuszu z Niemcami, (UE i USA)?
    - w sojuszu z Rosją?
5. Czy są jakiekolwiek alternatywy dla Polski?

Bardzo chciałbym zadać takie pytania i usłyszeć Państwa odpowiedzi na ww pytania.
Zapraszam do dyskusji na forum Neon24.pl

Ryszard Opara

PS. Ja nie jestem: "rusofilem ani rusofobem; germanofilem ani germanofobem" ale uważam, że:

1. W interesie Polskiej Racji Stanu - najważniejsze są: TERAZ i JUTRO!

2. W interesie PRS, nie można kierować się historią, zwłaszcza jeżeli ona całkowicie wiąże NAM - Polakom ręce i opcje budowania przyszłości. Wszystkie sentymenty trzeba odrzucić na bok!

3. Niemcy i Rosja zawsze będą się kierować własną racją stanu. To jest ich priorytet i prawo.

4. Jedyną realną alternatywą i szansą dla Polski - jest BRICS.

5. Przyjaciół w polityce nie ma. Na pewno, nie poznaje się ich w biedzie.

Należy, możliwie najszybciej doprowadzić do normalizacji stosunków Polsko-Rosyjskich - na zasadach partnerstwa. Taka musi być Polska polityka wschodnia.

http://ryszard.opara.neon24.pl/post/113319,polska-polityka-wschodnia

boukun

Data: 2014-09-29 23:36:21
Autor: u2
Polska Polityka Wschodnia
W dniu 2014-09-29 o 22:49, srakun pisze:
Sojusznikiem Rosji są często przychylne władze byłych republik. Inne
aktywa to: w miarę jednolity naród, który łączy historia, tradycje,
religia i narodowa duma -pragnienie odbudowy Wielkiej Rosji.


no jasne srakun, a wiesz ilu jest n.p. muzulmanow w rosji ?:)

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywają slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Polska Polityka Wschodnia

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona